Ogłoszenie

Forum dwutematyczne:

- opowiastki i grafika o tematyce "magicznej".
- gry ekonomiczno-strategiczne (głównie The Settlers VI) i inne nie wojenne.

Aby móc pisać i czytać całe Forum, trzeba się zalogować. Graczy z RoM proszę o rejestrację nickiem z gry!


#1 2009-02-05 22:09:38

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Edytor map

Edytor map w The Settlers to wspaniałe narzędzie i byłaby z nim świetna zabawa, gdyby był po polsku i z instrukcją..

Zrobiłam kilka prób mapek, ale nie mogę ich zobaczyć w grze - mogę je wczytać tylko w grze LAN (??) ale i tak są całkowicie zakryte mgłą.

Ale zrobiłam coś innego i to się udało - wzięłam mapę ściągniętą z http://www.siedler-maps.de/index.php, otworzyłam ją w edytorze, zapisałam pod TĄ SAMĄ NAZWĄ tylko z dodaniem cyfry, zmieniłam co potrafiłam i zapisałam. I udało się - w "Gra Własna" pokazała się!!

Uwaga:mapa pokazuje się pod oryginalną mapą, pod swoją pierwotną nazwą, nie widać dodanej części nazwy!


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#2 2009-02-06 13:14:31

sisi

Przyjaciel-Friend

Zarejestrowany: 2009-02-05
Posty: 647

Re: Edytor map

nie moge tutaj pomoc, bo nigdy nie znalazlam czasu, ze by rozgryzc Edytor
istnieje instrukcja do Edytora, ale w jezyku angielskim.
mozna sciagnac z tego linku: http://media.ubi.com/us/games/settlers/ … torial.zip
wszystko znalazlam na angielskim oficjalnym forum Ubi http://forums.ubi.com/eve/forums/a/tpc/ … 8931065827
calosc ma forme pdf, sa tez obrazki, ale ponad 36MB do sciagniecia...

Offline

 

#3 2009-02-10 19:58:37

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: Edytor map

Sisi,

gdyby ta instrukcja była po polsku, byłoby duuużo łatwiej, a tak, to będzie to dużo dłużej trwało, zanim dojdę do różnych rzeczy metodą prób i błędów. Oczywiście Instrukcja jest przydatna, ale dokładniejsze jej opisy są dla mnie niedostępne - "Google Tłumacz" jest baaaaardzo niedokładny!

Ale i tak zrobiłam małą mapkę - do ściągnięcia z mojego serwera, tu:

http://www.jednorozec.nazwa.pl/Y_Magazy … Mala.s6map

Mapka ma błąd, którego w żaden sposób nie potrafię usunąć, a część krajobrazu, na której mi bardzo zależało, jest dokładnie zchrzaniona bo tej części Instrukcji jeszcze nie przetłumaczyłam.

Sisi,

proszę Cię o przetestowanie mapki i zgłoszenie uwag, znasz Settlersów tak dobrze, że z pewnością będziesz mogła wyłapać, co można zrobić lepiej - jak napiszesz co w "normalnych" mapach inaczej wygląda czy działa, będę mogła szukać konkretnych rozwiązań.

Mapa jest oczywiście całkowicie pokojowa, a więc możesz się skupić na dokładnym przejrzeniu szczegółów.


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#4 2009-02-11 00:14:50

sisi

Przyjaciel-Friend

Zarejestrowany: 2009-02-05
Posty: 647

Re: Edytor map

no i sciagnelam, nawet sprobowalam zagrac... )).
fragment miasteczka, bo Arkadia jest naprawde mala...

http://www.artceramika.eu/thesettlers/Arkadia_Mthmb.jpg
  o jakim bledzie piszesz?
  Sarenki w gorach sa przepiekne, jak i ziola wsrod kwiatow. dzieki kwitnacym kwiatom lepiej odczuwa sie  sezony. pelno zakamarkow, roslin i wodorosli. super.
ale jest za malo miejsca na pola uprawne, na owce, na krowy ktorych wcale nie ma. zakupic sie nie da bo kontakty handlowe nie nawiazaly sie (czemu? wyslalam wszystko wszystkim...). dotakowe pofaldowanie terenu jeszcze bardziej utrudnilo mozliwosc rozwoju miasta.
pejzaz za to naprawde super, lubie jak jest duzo drzew i kwiatow. nawet wodospad. podoba mi sie widnokrag, tam tez cos fajnego sie dzieje... kiedy ciag dalszy?

Ostatnio edytowany przez sisi (2009-02-11 00:21:04)

Offline

 

#5 2009-02-11 11:35:43

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: Edytor map

Tak, jest naprawdę mała - do testów nie ma sensu robić większych, ponieważ cały teren trzeba podzielić na terytoria czyli "pomalować" różnymi kolorami "pędzla", to dość pracochłonne, no a robienie krajobrazu jeśli się nie wie, czy mapa zadziała, to frustrujące.

A do tego Edytor "wywala się" dość często, moim zdaniem zawiera błędy. We "Wschodnich Królestwach" też jest edytor, może poprawili, narazie tylko próbnie zrobiłam jeszcze mniejszą mapkę i wypełniłam ją azjatycką roślinnością - stwierdziłam, że co do budynków, to się nie napracowali, za wyjątkiem zamku, wszystkie są identyczne i komicznie wygląda europejska katedra obok zamku z Indii.

A co do handlu - z tym to już jest prawdziwy problem! W Instrukcji piszą:
"Creation of quests (Quest Wizard and / or Expert > Import Map Script)"
czyli: Tworzenie questów (Quest Kreator i / lub Ekspert> Importuj Script Mapy)
Piszą też:
"Please consider that while working in the expert mode heavy problems may occur that are not very comprehensible."

No i występują "ciężkie problemy"

Jak się robi "stosunki dyplomatyczne" w Edytorze, w Kreatorze "Questów" to jest tak, jak tu z klasztorem - jest widoczny od razu po otwarciu gry, nie ma mgieł.

Jak się robi - zgodnie z Instrukcją! - eksport skryptu mapy i uzupełnienie kawałkiem skryptu "handlowego" też wziętym z Instrukcji! - to czasem pokazuje się przy magazynie zaplanowany towar, a czasem program wariuje i robi coś takiego, jak na tej mapce:

http://www.jednorozec.nazwa.pl/Y_Magazy … el_2.s6map

zobacz, co ten głupi Edytor zrobił z siostrą Małgorzatą! Robiłam próbę dwa razy, za każdym razem to samo.
W parametrach mapy wszystko OK, jest identycznie jak na pierwszej mapie "Małej Arkadii" a program wkłada sam całkiem co innego!

Robię nieco większą mapę, ale to już będzie dużo dłużej trwało - no i muszę na małych testować te nieszczęsne Questy, bo nie ma sensu napracować się nad dużą mapą, która nie będzie działała.



Sisi,

a jak Ty robisz screeny?!

A czy w Arkadii znalazłaś "skarb"?


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#6 2009-02-11 23:58:05

sisi

Przyjaciel-Friend

Zarejestrowany: 2009-02-05
Posty: 647

Re: Edytor map

... co nazywasz skarbem?
250 dukatow? czy jeszcze cos innego?. podaj wskazowke...
mapke dopiero sciagnelam.
a screeny, to klawisze klawiatury + program do obrobki zdjec (zeby zmniejszyc wielkosc i stworzyc mniejszy obrazek, przeliczany w pikselach)
klawisz "PrtSc" (obok klawiszy scroll/lock, pause/break a po klawiszach F1-F12 w tej samej gornej linii) pobiera zrzutke z calego ekranu, lacznie z widokiem nawigatora np.
klawisze: Alt + PrtSc pobiera obraz jedynie aktywnego okna. osobiscie uzywam wlasnie tego. potem otwieram program - nowy plik, wklej, i obrazek sam sie wstawia gdzie trzeba. potem oczywiscie zarejestruj. mam system po angielsku, wiec nawet nie znam za bardzo polskiego nazewnictwa. ide rzucic okiem na mape.
tymczasem...

Offline

 

#7 2009-02-12 01:30:28

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: Edytor map

Tak, te 250 dukatów - a tak je ukrywałam!

Nie znałam tej funkcji z Alt  - ale próbowałam normalnie PrintSreen i nic, może coś u mnie na tej grze nie działa - bo poza tym działa.

Co do tej drugiej mapki, już odkryłam w czym jest błąd i usunęłam go.

A dziś cały dzień, jak głupia, siedzę nad małą mapką na której ćwiczę "Questy" czyli zadania... i nawet coś już mi się udało zrobić, co działa, metodą prób i błędów, jak zawsze, bo w Instrukcji na ten temat właściwie nic nie ma - chyba pisali ją programiści, dla których to jest calkiem jasne i nie mają dość wyobraźni, żeby wiedzieć, jak to jasno i zrozumiale dla innych napisać.

Mapka jest tak malutka (jak widać poniżej), że nadaje się tylko do testów, ale jak zrobię większą i użyję tego, co się dziś nauczyłam, to ją zamieszczę oczywiście - ale to trochę potrwa, taka większa (nie największa, średnia) nie robi się tak szybko...


http://www.jednorozec.nazwa.pl/Y_Magazyn_Foto/MAPY/Screen_Alla.jpg


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#8 2009-02-12 13:10:42

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: Edytor map

Wymęczyłam mapkę, tę, o której pisałam wyżej - jest bardzo malutka i nie da się na niej zbudować porządnej osady, chodzi tylko o przetestowanie relacji pomiędzy "AI" a graczem "ludzkim" jak to określono w Instrukcji.

Mapka jest tutaj:
http://www.jednorozec.nazwa.pl/Y_Magazy … _lua.s6map

Mam już dosyć wchodzenia na mapkę, wychodzenia, poprawiania - a potem znowu czekania, aż dojdę do właściwego etapu, aby przetestować to, co poprawiłam.
Dlatego jednak proszę o pomoc w testowaniu!


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#9 2009-02-13 00:05:03

sisi

Przyjaciel-Friend

Zarejestrowany: 2009-02-05
Posty: 647

Re: Edytor map

jak mi tylko czas na to pozwoli. ale mapke sciagnelam

Offline

 

#10 2009-02-13 01:31:17

sisi

Przyjaciel-Friend

Zarejestrowany: 2009-02-05
Posty: 647

Re: Edytor map

http://www.artceramika.eu/thesettlers/Alla_handthmb.jpg   

  radzisz sobie naprawde wybornie. wszystko bardzo dobrze dziala.
  co to jest plik lua ?
  czekam na ciag dalszy bo czuje, ze wkrotce czas na wodospady .

Offline

 

#11 2009-02-13 15:20:02

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: Edytor map

Świetnie,  czyli ten wzór sekwencji zdarzeń mogę wykorzystywać.

Chciałabym wymyślić coś ciekawszego, jak w CC-Reisefieber, ale to bardzo trudne, nie mogę znaleźć pasujących funkcji, a w skryptach nie orientuję się wcale - potrafię tylko użyć tego, co wprost jest napisane w instrukcji.

Nawiasem mówiąc, nie mogę tego CC rozegrać nawet na poziomie klasztoru! Za mało sobie przetłumaczyłam i nie rozumiem o co chodzi.

Plik lua to jest plik o nazwie QuestSystemBehavior.lua, zawierający skrypty niezbędne dla tworzenia map - trzeba zacząć od zaimportowania tego pliku do Edytora.
Ale potem, żeby na przykład wprowadzić handel, trzeba z mapy wyeksportować jej własny pliczek np.arkadia.lua i w tym pliczku, bez porównania mniejszym niż ten ww., trzeba dopisać kawałek skryptu - ja oczywiście nic nie dopisuję, tylko wklejam z instrukcji podanym tam przykład, dopasowuję tylko rodzaj dóbr na handel i "PlayerID" czyli identyfikator jednej z postaci gry, czyli jednej z AI (sztucznych inteligencji) występujących na mojej mapie.

Robię teraz trochę większą mapę, jak już pisałam - ale narazie nie zrobiłam na niej zadań, teraz będę robić pomału.


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#12 2009-02-13 22:26:26

sisi

Przyjaciel-Friend

Zarejestrowany: 2009-02-05
Posty: 647

Re: Edytor map

o CC pytaj...
ja dalam sobie rade bez specjalnego rozumienia fabuly (no, ale znam gre... walczylam  z wrogiem dzielnie przez wszystkie misje ). tlumaczylam tylko wtedy, gdy juz calkiem sie zablokowalam.

skad trzeba pobrac plik lua, zeby go zaimportowac do edytora?
mapke rob spokojnie. cierpliwie czekam... a radzisz sobie naprawde super.

... ach, i co trzeba zrobic, zeby zobaczyc mape w grze, w singleplayer ( nie w LAN)

Ostatnio edytowany przez sisi (2009-02-13 23:28:42)

Offline

 

#13 2009-02-14 00:47:28

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: Edytor map

Żeby zobaczyć mapę, trzeba na początku, kiedy klikasz "Nowa" i pokazuje się MapScript Wizard, wybrać "2 Player" a nie Singleplayer. To taka niemiecka logika - chcesz mapę na 1 gracza, to musisz wybrać dwóch.

Ten plik pobiera się z dwóch miejsc, jedno podali na forum, drugie sama znalazłam przypadkiem na niemieckiej stronie, podałam tutaj link:
http://www.thesettlers.com.pl/forum/vie … c&start=15

Kiedy się go ma, trzeba zapisać tam, gdzie ściągane mapy, potem w Edytorze kliknąć "Nowy" i kiedy się już ustawi w MapScript Wizard, kilknąć znowu to pierwsze menu (plik, nowy, itd) tam jest Import i tym trzeba zaimportować ten plik.

Jest to potrzebne chyba tylko wtedy, kiedy się chce robić handel, czyli bezpośrednio w skryptach coś zmieniać. Nie wiem, bo nie rozumiem co tam piszą, a na forum porada dla kogoś była szalenie lakoniczna.


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#14 2009-02-14 17:07:20

sisi

Przyjaciel-Friend

Zarejestrowany: 2009-02-05
Posty: 647

Re: Edytor map

zrobilam, sprobowlam... nawet analizujac Alla_test_lua i nic! nie daje sobie zupelnie rady! na mojej testowej mapce nic nie dziala. chyba poczekam na lepsze czasy (tzn. wiecej wolnego).
dziekuje za wszystkie wskazowki... aby do wiosny ...

Offline

 

#15 2009-02-14 19:07:06

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: Edytor map

Sisi,

weź pod uwagę, że ja się tym zajmowałam od rana do późnej nocy przez parę dni. Bardzo bym chciała, żebyśmy mogły wymieniać się mapkami, nie zniechęcaj się!

Co to znaczy NIC NIE DZIAŁA?

Nie wiem, na jakim etapie potrzebujesz podpowiedzi, zacznę od początku.

Zacznij od zrobienia małej prostej mapki, bez żadnych budynków - aby mapka "działała" musisz całą mapkę podzielić na terytoria - z menu Tools > rozwijasz, klikasz Territories, pokaże się okno, klikasz na nim prawym klawiszem myszy, pokaże się malutkie okienko, klikasz Nowe, wypełniasz wiersz: ID - samo się wypełnia, Player ID - Ty jesteś Player 1, więc wybierasz 1, Name - wpisujesz swoje imię, Price - wybierasz, Color - otwiera się paleta, wybierasz, Size - wypełnia się samo, na początku =0.
Myszą z kolorem z tego wiersza klikasz na mapie, a potem jeździsz myszą i zaznaczasz kolorem wybrane terytorium.

Tworząc nową mapę, musiałaś wskazać i nazwać Player ID - od 1 do 8 jest możliwe, możesz na początek mieć tylko dwa Player ID, czyli Ty i jakaś wioska, ja sobie nazywam "gracza" np. Sołtys.

Zaznaczając terytoria posługujesz się tymi Player ID odpowiednio - jak masz dwóch graczy, masz terytorium gracza 1 (to zawsze TY!) oraz gracza 2  - to będzie wioska. Pozostałe terytoria, które mają być puste, do wzięcia, dostaje "gracz" o ID=0
Natomiast Terytorium ID=0 zostawiasz bez zmian, z Instrukcji:
"Terytorium ID 0 nigdy nie jest przypisane do gracza i jest zablokowane dla wszystkich rodzajów ruchu i budownictwa."

Inaczej mówiąc, to, czego nie przypiszesz do konkretnych graczy, w tym "Gracza 0" pozostaje nie do ruszenia, nawet nie wejdziesz na to.

Aby coś się działo, stawiasz swój rynek i magazyn na swoim terenie, a na terenie wioski - ich rynek i magazyn. JEST BARDZO WAŻNE, aby przy stawianiu ich budynków "Player ID" w małym okienku u góry był zgodny z tym, komu ten teren został przypisany.

A żeby chodzić po mapie, potrzebujesz Rycerza - żeby go mieć, wstawiasz na swoim rynku "Punkt startu", czyli z "Place entities" wybierasz "Script" i znajdujesz tam XD_StartPosition - klikasz na tym, a potem na mapie na swoim rynku, powinna sie pokazać maleńka figurka z wielkim znakiem korony ponad nią.

I już.    Możesz zobaczyć mapę.


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 
Forum prywatne Anny Marii

Minecraft PC

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
WAŁBRZYCH SZAMBO betonowe szamba natrysk bezpieczeństwa Ciechocinek spa weekend