Ogłoszenie

Forum dwutematyczne:

- opowiastki i grafika o tematyce "magicznej".
- gry ekonomiczno-strategiczne (głównie The Settlers VI) i inne nie wojenne.

Aby móc pisać i czytać całe Forum, trzeba się zalogować. Graczy z RoM proszę o rejestrację nickiem z gry!


#1 2010-12-28 13:35:21

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Jak zostałam przestępcą gospodarczym

W 2005 roku kupiłam sobie program - Autoatlas Polski, wydawnictwa Cartall.

Program jest zapisany na płycie CD, na okładce płyty, gdzieś na dole, napis: "Wszystkie prawa zastrzeżone".

Prawa do programu, jak należy chyba rozumieć, bo ani mapy, ani dane o atrakcjach krajobrazowych z pewnością nie były stworzone przez Cartall - mapy kupuje się w Krajowym Zasobie Geodezyjnym, czy jak się to tam nazywa, a o atrakcjach chętnie informują gminy i miasta, które te atrakcje na swoim terenie posiadają.

Program ma w sobie funkcje, pozwalające na trzy różne sposoby utrwalić wygenerowany potrzebny nam fragment mapy Polski, ten, do którego się na przykład właśnie wybieramy w podróż.

Te sposoby to:
1) wydruk,
2) zapis w formacie czytanym przez program Autoatlas, czyli do późniejszego ponownego otwarcia w programie,
3) zrzut do pliku - czyli zapis w formacie bitmapy (plik z rozszerzeniem .bmp), po polsku mówiąc, zapisanie fragmentu mapy na własnym komputerze jako obrazka.

W 2008 roku, po wycieczce do Gołuchowa, zamieściłam na swojej stronie www zdjęcia z wycieczki, a chcąc pokazać odwiedzającym, gdzie jest to piękne miejsce, zamieściłam tam również trzy takie obrazki, pokazujące dojazd.

Obrazki te były zamieszczone tutaj:

http://www.bialyjednorozec.waw.pl/str/1 … chowa.html

W listopadzie tego roku, otrzymałam wezwanie do stawienia się w charakterze świadka w Wydziale do Zwalczania Przestępczości Gospodarczej Komendy Policji. 
Zdumiona zadzwoniłam tam (był telefon) - chodzi o sprawę zgłoszoną przez firmę Map-1, czy jakoś tak.
W życiu nie słyszałam o takiej firmie, ale na wezwanie trzeba się stawić, więc się stawiłam.

Okazało się, że owa nie znana mi firma wnosi przeciwko mnie oskarżenie o naruszenie ich praw autorskich!!!

W rozmowie ze śledczym początkowo nic nie rozumiałam, ale wreszcie młody człowiek (bardzo miły nawiasem mówiąc) zorientował się chyba, że zupełnie nie "kumam" o co chodzi i przeczytał z akt, że chodzi o fragmenty map pochodzące z programu wydawnictwa Cartall.

Okazuje się, że Map-1 kupiło Cartall i teraz po całym polskim Internecie ściga osoby, które posiadają legalnie zakupiony program i zrobiły z niego użytek taki sam, jak ja - używając funkcji oferowanej przez program, zapisały fragmenty map, a obrazki te zamieściły w sieci, dla identycznych celów, aby znajomym lub innym zainteresowanym pokazać dojazd do jakiegoś miejsca.

Drugi śledczy, starszy kolega tego, który mnie przesłuchiwał (sic!!!!) wszedł do sieci i błyskawicznie znalazł dziesiątki stron, na których ludzie się skarżą na forach i innych stronach, na takie właśnie zdarzenia.

Mało tego, okazuje się, że większość tych ludzi ZAPŁACIŁA żądane przez Map-1 "odszkodowania" za to rzekome naruszenie ich praw!!
W bardzo dokładnie opisanym przypadku, forumowicz opisuje, że jego znajomi z Łodzi (siedziba Map-1) wybrali się tam i znaleźli coś bardzo małego, gdzie z pewnością nie odbywa się już wydawanie czegokolwiek.
Firma prawdopodobnie utrzymuje się już z tylko z "posiadanych" praw do programu Wydawnictwa Cartall.

Wydawnictwo to było porządne i z pewnością nie planowało ścigania swoich klientów za wykorzystywanie funkcji programu, która przez samo Wydawnictwo została zaplanowana i włączona w program.

Natomiast w czasach, kiedy super dokładne mapy są za darmo w Internecie, byt Wydawnictwa pewnie został poważnie zagrożony i zostało ono sprzedane - z bardzo złym skutkiem dla jego byłych klientów.

Ja mapki ze strony usunęłam, natomiast żadnego odszkodowania przed rozprawą sądową nie zapłacę bo mnie po pierwsze nie stać na takie wydatki, a po drugie nie uważam, aby im się cokolwiek należało.
Sprawa w sądzie mnie nie przeraża, bo nie pracuję i ewentualną "karalność" mam w nosie.

Wielu poszkodowanych stwierdza na forach, że nie mogą sobie pozwolić na taki wpis w aktach, bo mogą przez to stracić pracę - dlatego płacą, boją się sądu.

Stan mojej "sprawy" jest taki, że śledczy skierował do prokuratora wniosek o umorzenie - co będzie dalej, zobaczymy.
Mam ciekawsze zajęcia niż włóczenie się po sądach, ale jak trzeba będzie, to trudno - może trafi się sąd, który zna się nie tylko na prawie, ale i na komputerach, w najbardziej podstawowym zakresie. 

Oczywiste jest, że obrazek utworzony w programie nie jest samym programem, a tylko program jest dziełem własnym, podlegającym ochronie.
Gdyby było inaczej, firma Adobe, wydawca słynnego Photoshopa, skarżyłaby użytkowników o wykorzystywanie grafik utworzonych przy pomocy programu...


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#2 2011-01-03 22:09:00

sisi

Przyjaciel-Friend

Zarejestrowany: 2009-02-05
Posty: 647

Re: Jak zostałam przestępcą gospodarczym

... ale przewał. bron sie, tym bardziej że masz komfortową sytuacje.

a nie mozna zaskarzyc firmy "Map-1" o nadużycie i celowe, świadome wyłudzanie pieniędzy?
format bmp to bardzo popularny format przy rejestrowaniu screenow (-> capture screen, czy jakos tak...) i jest wiele programow (nie tylko Adobe), ktory tworzy bmp, chociażby systemowy windows.

może można na nich zarobić? na firmie  "Map-1" oczywiscie, zwalczajac ich tymi samymi metodami.
ciekawe czy w zapisie bmp jest napisane, jaki to program posłużył do utworzenia obrazu *.bmp ?

p.s.
tutaj tez nie jest lepiej w podobnych sprawach, i ciągle ten malutki jest 'ustrzelany'....
tylko, ze naduzyc dopuszczaja sie duze firmy, a 'malutki' nie ma kasy zeby bez przerwy zakladac procesy....

Offline

 

#3 2011-01-12 21:41:56

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: Jak zostałam przestępcą gospodarczym

Nie kliknęłam "Subskrybuj wątek" i nie wiedziałam, że już to przeczytałaś.

W plikach bmp nie ma śladu zapisu, że pochodzą one z ich map, albo z ich programu - cały czas zastanawiam się, jak oni odnajdują te obrazki w Necie.

Nie wiem też, na jakiej podstawie prokuratura przyjmuje od nich zgłoszenie popełnienia "przestępstwa" - jakie dowody przedstawiają na to, że to są "ich" mapy.

Z drugiej strony, śledczy z Policji absolutnie nie są chętni do ścigania "przestępców", woleliby wsadzić za wyłudzenia kogoś z tej firmy - ale to nie oni decydują, niestety, a prokuratura u nas to obraz nędzy i rozpaczy, szczególnie po sprawach opisywanych w prasie sądząc.

Narazie cisza - śledczy zawnioskował o umorzenie, ale to prokurator zdecyduje.

W Necie roi się od tego tematu, kiedy wrzuciłam do wyszukiwarki, pokazało się 10 stron linków!

http://forum.dobreprogramy.pl/uwaga-car … 13148.html

http://prawnikow.pl/forum/thread/26468, … m?offset=5

http://forumprawne.org/prawo-autorskie/ … -a-19.html

http://www.wykop.pl/link/374885/forumpr … rzez-map1/

http://www.wgk.com.pl/forum/printview.p … 42a7e981e8


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#4 2014-06-05 11:48:41

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: Jak zostałam przestępcą gospodarczym

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa. Bardzo szybko, czyli dawno.

Natomiast typ pozwał mnie - oraz około 500 innych osób - do Sądu. Sąd Okręgowy w Łodzi ma dzięki niemu masę roboty, ale chyba są zadowoleni, bo sędzina mówi już do typa  "panie .... "< tu jego imię.

Typ żądał 10 tysięcy złotych za mapkę z LEGALNIE nabytego programu. 

Adwokat - należało by powiedzieć "nędzny adwokacina" na którego trafiłam, znający się z typem z innych spraw - doradził ugodę, bo podobno Sąd orzeka na jego korzyść.

Zapłaciłam typowi 5000 plus koszta adwokata i dojazdów do Łodzi, razem ponad 6.500 złotych.

To było w ubiegłym roku, ale ja nadal nie mogę tego zapomnieć. 

Czuję się skrzywdzona i okradziona przez Państwo polskie, w którym stanowi się kalekie prawo krzywdzące uczciwych ludzi, a umożliwiające działanie wyłudzaczom, w którym sędzia orzeka, nie mając pojęcia o materii sprawy (program komputerowy i efekty działania tegoż programu), w którym adwokat podejmuje się sprawy a nie potrafi nie tylko jej prowadzić, ale nawet napisać odpowiedzi do Sądu w terminie!

Chciałabym wyjechać gdzieś, do jakiejś prawdziwej demokracji i cywilizacji...


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#5 2014-06-11 09:22:34

Garkbert

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-06-11
Posty: 1
WWW

Re: Jak zostałam przestępcą gospodarczym

masakra Twoja historia to przestroga przykro mi ze sie tak potoczylo

Offline

 

#6 2014-06-11 10:57:00

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: Jak zostałam przestępcą gospodarczym

Nie tylko moja...

W tym sądzie w Łodzi blisko 500 spraw złożył - takie mamy kalekie państwo, które na takie numery pozwala. 


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#7 2014-07-30 13:23:23

babry

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-07-30
Posty: 1
WWW

Re: Jak zostałam przestępcą gospodarczym

Współczuję, masakra.

Offline

 

#8 2014-11-20 12:17:27

umi4d

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-11-20
Posty: 1
WWW

Re: Jak zostałam przestępcą gospodarczym

Czas wyjeżdżać z tego chorego kraju...

Offline

 

#9 2014-11-24 16:33:18

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: Jak zostałam przestępcą gospodarczym

umi4d napisał:

Czas wyjeżdżać z tego chorego kraju...

Jak się ma dokąd...


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#10 2015-02-27 11:33:01

jemen22

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2015-02-27
Posty: 1
WWW

Re: Jak zostałam przestępcą gospodarczym

Skandal po prostu

Offline

 

#11 2015-08-25 15:22:42

dixa

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2015-08-25
Posty: 1
WWW

Re: Jak zostałam przestępcą gospodarczym

Ciekawa historia

Offline

 

#12 2015-09-18 14:05:22

roman87

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2015-09-18
Posty: 1
WWW

Re: Jak zostałam przestępcą gospodarczym

Bardzo ciekawa nawet

Offline

 

#13 2016-01-17 09:48:05

modelski

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2016-01-17
Posty: 1
WWW

Re: Jak zostałam przestępcą gospodarczym

Dramat to co się dzieje w tym kraju

Offline

 

#14 2016-01-19 14:50:15

lux

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2016-01-19
Posty: 1
WWW

Re: Jak zostałam przestępcą gospodarczym

Nic na to nie poradzimy. Możemy tylko inaczej wybierać władzę.

Offline

 

#15 2016-02-29 08:35:10

junik

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2016-02-29
Posty: 1
WWW

Re: Jak zostałam przestępcą gospodarczym

Albo można się postarać o wyłączenie tej władzy

Offline

 
Forum prywatne Anny Marii

Minecraft PC

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://schody-granitowe-kmx.pl/ przegrywanie kaset vhs kraków natrysk bezpieczeństwa Ciechocinek spa weekend wodomierze wrocław cena