Ogłoszenie

Forum dwutematyczne:

- opowiastki i grafika o tematyce "magicznej".
- gry ekonomiczno-strategiczne (głównie The Settlers VI) i inne nie wojenne.

Aby móc pisać i czytać całe Forum, trzeba się zalogować. Graczy z RoM proszę o rejestrację nickiem z gry!


#1 2009-02-12 16:24:20

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

SimCity 4

Pierwszą grą komputerową, którą kupiłam a nie ściągnęłam ze strony z bezpłatnymi grami było SimCity 4.

Nie wiem, czy określenie "gra" jest odpowiednie dla tego programu. Jest to raczej DOSKONAŁA SYMULACJA rozwoju miasta, zawierająca w sobie wiedzę z zakresu socjologii, ekonomii społecznej i zwykłej ekonomii gospodarczej, a wszystko to działające zupełnie niezależnie od woli Gracza, tak, jak w prawdziwym życiu,

SimCity jest moim zdaniem symulacją przydatną dla zupełnie dorosłych ludzi, którzy już zarządzają miastami, wioskami, itp., lub dla takich, którzy albo marzą o tym, aby coś takiego kiedyś robić, albo chcą na jakiś czas "wejść w buty" burmistrza czy wójta i zobaczyć, dlaczego do licha to nasze miasto / gmina tak źle działa!

Wszystkich szukających GRY w znaczeniu fabuły, dziania się, itp., SimCity znudzi a jednocześnie będzie zbyt trudne.

Dla mnie pierwszy kontakt z SimCity do była narastająca fascynacja doskonałością rządzących tam wewnętrznych mechanizmów, naśladujących perfekcyjnie prawa ekonomii, zachowania społeczeństw ludzkich, warunki funkcjonowania biznesu w mieście, itp., itd.

Kontakt ten niestety nie obył się bez perturbacji - kupiona w sklepie gra, legalna, z kodem, nie chciała działać na moim laptopie z Windows Vista!
To znaczy działała - bezpośrednio po zainstalowaniu. Odinstalowałam ją i zainstalowałam trzy razy, ze strony dystrybutora polskiego nie otrzymałam żadnej pomocy, na szczęście dogadałam się z moim dwudziestoletnim kuzynem - ściągnął jakiś plik z Netu i uruchomił nim moją legalną grę. Teraz działa idealnie.

Ot, taka głupota albo producenta, albo dystrybutora polskiego - powinien być legalny patch od producenta. Mojemu kuzynowi zamiana dwóch pliczków zajęła 3 minuty - komuś, kto zrobił cały programik, pewnie sporo więcej. Ale istotne jest to, że gra MOŻE działać na laptopie pod Windows Vista, tylko komuś nie chciało się zrobić aktualizacji.

No, ale za to jak już zadziałała!

Nie mogłam się oderwać od budowania miast, przy czym zaczynanie od tworzenia krajobrazu w zabawnie nazwanym "Trybie boskim" było wyjątkowo przyjemne.

Wydaje mi się, że udało mi się odkryć większość mechanizmów, które można wykorzystać dla zbudowania sprawnie działającego miasta oraz współpracy miast w regionach - oczywiście nie mogę mieć pewności.

Brakowało mi tam ludzi... żeby wprowadzić tam zindywidualizowane postaci, musiałabym kupić The Sims - a na to nie mam ochoty.

Dlatego jako drugą grę kupiłam The Settlers, zwiedziona opisem budowania miast z rozwiniętą ekonomią.

Ekonomii to tam jest tyle, co kot napłakał - jest za to cudowna grafika i animacja. Żeby tak ktoś mądry połączył te dwie gry w jedną!


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#2 2009-06-13 19:21:15

sisi

Przyjaciel-Friend

Zarejestrowany: 2009-02-05
Posty: 647

Re: SimCity 4

wlasnie zakupilam SimCity4 w wydaniu 'Deluxe'.
wiesz cos na temat roznych wydawnictw?

Offline

 

#3 2009-06-13 21:08:25

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: SimCity 4

Ja też mam Delux, a o co chodzi z wydawnictwami?


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#4 2009-06-13 23:05:38

sisi

Przyjaciel-Friend

Zarejestrowany: 2009-02-05
Posty: 647

Re: SimCity 4

nie wiem... ale kiedys kupilam SimCity 2 i bylo duzo gorzej wydane, niz wersja orginalna. moze teraz to nie ma zadnego znaczenia.

Offline

 

#5 2009-06-14 19:26:26

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: SimCity 4

Ja kupuję w sklepie polskiego dystrybutora, albo w sklepie na www.gry-oline.pl, albo w www.merlin.pl.

Zawsze wszystko jest w porządku, z jednym wyjątkiem ostatnio - stara gra wydana w "Kolekcji Klasyki" nie dała się zainstalować, mimo iż demo chodziło bez zarzutu. Ale płyta była za 9,90 i są na niej jeszcze dwie gry, więc sobie odpuściłam dochodzenie.

Kupuję też używane, ale wtedy za 5-10 złotych, więc nie mam dużych oczekiwań.

Teraz zamówiłam sobie u dystrybutora coś też ze starszych gier - "Twierdza" i "Twierdza - Krzyżowiec" na jednej płycie, za 18,90. Demo chodzi, zobaczymy jak z pełną grą...

W tych grach jest opcja "wojenna" oraz kampania wyłącznie ekonomiczna, jest to rozdzielone.

Tu jest opis tej płyty, z tymi dwiema grami:
http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=5186

http://images3.gry-online.pl/galeria/galeria_duze2/1183720328.jpg

http://images3.gry-online.pl/galeria/galeria_duze2/102333390.jpg


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#6 2009-06-15 22:32:35

sisi

Przyjaciel-Friend

Zarejestrowany: 2009-02-05
Posty: 647

Re: SimCity 4

wyglada bardzo sympatycznie, ale ja zostaje przy 'settlersach' ....

Offline

 

#7 2009-06-17 16:01:23

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: SimCity 4

Gra przyszła - jest całkiem fajna, chociaż ilość możliwych do produkcji surowców i dóbr jest o wiele mniejsza, niż w Settlersach.

Za to można sobie wybudować średniowieczny zamek, okolony murami z basztami, wieżyczkami, itp., z bramą z mostem zwodzonym - jednym słowem pobawić się "artystycznie", bo w grze w trybie ekonomicznym taka budowa niczemu nie służy, poza tym, że ładnie wygląda.

Gra ma też własny edytor map, bardzo fajny, po polsku, prosty, z edycją scenariusza - ale tylko gotowych zdarzeń.

W sumie będzie to zabawka odprężająca od czasu do czasu, Settlersi o wiele ładniejsi i ciekawsi, a to cholerne "Patrician III" bez porównania bardziej wymagające - i przez to wciągające...


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#8 2009-06-17 23:18:30

sisi

Przyjaciel-Friend

Zarejestrowany: 2009-02-05
Posty: 647

Re: SimCity 4

nie lubisz latwizny? ....
ja tez nie ,)

ale SimCity4 bardzo mnie rozczarowalo, jeszcze Sc3 bylo do zaakceptowania. nawet fajne bylo to poczucie czasu ze starzejacymi sie instalacjami...
najlepsze jest, jak dla mnie, SimC 2000, ale kto to jeszcze pamieta?
w Sc 4 za duzo gadzetow, graficznie wcale mi sie nie podoba, ale to wcale... wrecz jest ponure ;( ... i te miasta 'styl amerykanski' az do przesady, koszmar...
dlaczego to sie wszystkim az tak bardzo podoba?

Offline

 

#9 2009-06-18 00:21:50

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: SimCity 4

Ponieważ nie znam poprzednich wersji, nie mam porównania - podoba mi się mechanika gry, społeczne zachowania bardzo realistyczne, a najbardziej możliwość łączenia sąsiednich miast-krain przy pomocy dróg lądowych i morskich i wymiany pomiędzy nimi.
"Ludzie" mogą mieszkać w jednym, a pracować w drugim, można sprzedawać lub kupować energię elektryczną, wodę, śmieci - to pozwala w jednym mieście stworzyć "kurort" a w drugim zaplecze przemysłowe.

Ale najbardziej podoba mi się to, że samemu tworzy się krajobrazy w "trybie boskim".


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#10 2009-06-19 00:56:11

sisi

Przyjaciel-Friend

Zarejestrowany: 2009-02-05
Posty: 647

Re: SimCity 4

Ale najbardziej podoba mi się to, że samemu tworzy się krajobrazy w "trybie boskim"

co przez to rozumiesz? znaczy, na czym to polega? ... przyznam, ze wpadlam do SimCity 4 tylko na chwile i zaraz ucieklam....

te wszystkie laczenia miast, drogi ladowe i morskie, wymiana, sondaze, doradzcy, itd. istnieja niemal od zawsze. najubozsze w gadzety bylo 'SimCity' (poczatek lat 90tych), tylko w 2D (nie bylo 3 wymiaru) ale za to jaka frajda mimo prostej grafiki. walczylismy o to, zeby miasto bylo cale 'biale' i jednoczesnie zielone (ja wszystko co moglam obsadzalam drzewami )... bo jak bylo troche zieleni i troche wody (jeziorko, rzeczka, itp) to latwo bylo o mieszkancow, ktorzy dobrze placili ... ach, stare czasy. moje pierwsze spotkania z komputerem, a na dokladke byl to Macintosh, mniammmm....

Offline

 

#11 2009-06-19 14:17:03

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: SimCity 4

No przecież zaczynasz od pustej, płaskiej mapy, a właściwie takiego klocka, bo ma trzy wymiary a nie dwa i sama go kształtujesz....
Mam SimCity 4 Delux - ale to "Delux" to tylko wydanie, a nie wersja?

Aż muszę zaraz zajrzeć...

Już wróciłam, u mnie ekran wygląda tak:

http://www.jednorozec.nazwa.pl/Y_Magazyn_Foto/Screeny/SimCity4.jpg

Tworzę nowy Region - ziemia lub woda - na tym nowym Regionie są prostokąty różnej wielkości, w każdym zakładam miasto, ale najpierw muszę ukształtować teren, zasadzić las i wpuścić zwierzęta i ptaki - to właśnie w Instrukcji do gry nazywają "trybem boskim".

Właśnie przed chwilą u takiego chłopaczka, który na http://www.gry-online.pl, na udostępnionym tam Bazarze, sprzedaje dużo gier, zamówiłam 6 nowych, ciekawa jestem, czy którąś znasz:

1) Zeus, Pan Olimpu (dla młodzieży, ale dzięki temu nie będzie może bandytów!), bardzo stara, ale może się uda uruchomić,
2) Lords of the Realm 2 - znalazłam opis wersji III, nie ma opisu wersji II - chłopaczek ma mi to wyjaśnić,
3) Europa Universalis 2 - przymierzałam się do trójki, ze sklepu czyli drogo, ale może spróbuję wcześniejszej, jeśli pójdzie z Vistą;
4) Immortal Cities - Dzieci Nilu,
5) Celtic Kings: Rage of War
6) Moon Tycoon.


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#12 2009-06-19 22:42:58

sisi

Przyjaciel-Friend

Zarejestrowany: 2009-02-05
Posty: 647

Re: SimCity 4

sorry, nie gralam w zadna z wymieninych, ale tez nie jestem az taka fanka gier komputerowych ... poza settlersami i simcity zaliczylam jeszcze Age of Empires (sa tam wojny ). kiedys uszczknelam 'Cywilizacje' ale mnie nie wciagnelo... za to slyszalam duzo dobrego o 'Anno Domini 1404' (?) - osobiscie nie gralam.

dzieki za wyjasnienia o simcity, chyba sobie zaraz cos wyedytuje...
nie wiem jak to jest na dzisiaj z wydawnictwami i wersjami gry; wydaje mi sie ze 'Delux' to tylko wydawca, podobnie jak Cenega, ale moge sie mylic...

Ostatnio edytowany przez sisi (2009-06-19 22:44:16)

Offline

 

#13 2009-06-22 03:04:49

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: SimCity 4

Nie, Delux to określenie rodzaju wydania.

No i jak z edycją krajobrazu? podoba Ci się "tryb boski"?

Anno 1404 w Polsce jeszcze nie wyszło, Ubisoft "osobiście" wydaje, ma to być w lipcu - tu informacja o grze:
http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=12083

Jest nawet demo, ale po angielsku i takiej wielkości, że sobie odpuściłam.

Mam zamiar kupić - jeśli nie będzie zbyt drogie, bo w końcu każda gra się nudzi i szkoda pieniędzy na kilka rozgrywek...


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 

#14 2009-06-30 15:23:47

sisi

Przyjaciel-Friend

Zarejestrowany: 2009-02-05
Posty: 647

Re: SimCity 4

na razie granie jest u mnie wstrzymane. chyba mi poszla karta graficzna. bede wiedziec pojutrze, mniej wiecej, jesli znajde czas, zeby odstawic go do 'fachowca'...

Offline

 

#15 2009-07-01 14:29:53

 amdep

Administrator

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-10-18
Posty: 1045
Znak Zodiaku: Byk
WWW

Re: SimCity 4

O kurczę, nie wiedziałam, że to też może się zepsuć! "Padnięcie" dysku twardego przytrafiło się moim dwóm koleżankom, ale karta????


Mayanna
Druid/ Zwiadowca/ Strażnik
-------------------------
Życie jest magią...

Offline

 
Forum prywatne Anny Marii

Minecraft PC

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.bialyjednorozec.pun.pl Ciechocinek hotele spa